BUGÜN 7 ARALIK 2023 PERŞEMBE  

 
 
ANA SAYFA

HAKKIMIZDA

HİZMETLERİMİZ

SSS

İLETİŞİM

 
 
 
 SIK SORULAN SORULAR
Kesintisiz Güç Kaynaklarından Beklenen Temel Özellikler

 

 

GERİLİM KARARLILIĞI :

      Yükü besleyen UPS çıkış geriliminin değişik koşullarda ayarlanan değerinin korunmasıdır.

 

i) Giriş Gerilimine Göre Çıkış Gerilimi Regülasyonu :

Türkiye şartlarında şebekenin  +%20 değişmesinde Kesintisiz Güç Kaynağının çıkış geriliminin değişimidir. Modern bir UPS’de bu değer  +%1 den küçüktür. ( +%2 kabul edilebilir bir değerdir.)

     ii) Yüke Göre Çıkış Gerilimi Regülasyonu :

UPS’nin çıkışına bağlanan yükler sıfırdan  %100 yüke kadar değiştirildiğinde çıkış geriliminde meydana gelen değişmedir. Bu değer  +%1 den küçük olmalıdır.

 

 

FREKANS KARARLILIĞI :

Yüke verilen gerilimin frekansı da ayarlanan değerinde korunmalıdır. Şehir şebekesinde üretim teknolojisinin yapısından dolayı frekans oynamaları mevcuttur. Bunların bilgisayarın işlevini bozmamak için belirli seviyelerde tutulması gerekir. Şehir şebekesinin 49.5 Hz ve 50.5 Hz arasındaki değerleri kabul edilebilir sınırlardır. İyi bir Kesintisiz Güç Kaynağı bu sınırlar içerisinde şebekeyle senkron olabilir ve bu sınırların dışında kendi ürettiği son derece kararlı  %0.01’lik  50 Hz’e geçer. Bu geçişin çok hızlı oluşu mahzurludur ve 1Hz/sn’lik bir frekans değişim hızı uygundur.

 

ANİ YÜKE CEVAP VEREBİLME : (DİNAMİK REGÜLASYON)

Çıkış yükünün ani olarak sıfırdan  %100 yüke kadar değişmesi, şebekenin kesilmesi veya geri gelmesi anında, çıkış geriliminde meydana gelen değişmedir. Bu oynama + %10'dan küçük olmalı ve bir periyot sonunda  statik regülasyon bandına girmelidir.

 

 

 

 

ÇIKIŞ GERİLİMİ HARMONİK DİSTORSİYONU :

Toplam harmonik distorsiyonu  (THD) çıkış gerilimlerinin içerdiği harmoniklerin ölçüsüdür. Lineer yükte %5 den lineer olmayan yüklerde  %7,5 den küçük olması gerekir. Modern Kesintisiz Güç Kaynaklarında  %3 mertebesindedir. Büyük L ve C elemanları ile kare dalga bile süzülerek %3 distorsiyona düşürülebilr, fakat böyle bir kesintisiz güç kaynağının çıkış empedansı çok büyük ve dinamik regülasyonu çok kötüdür. Bu nedenle modern Kesintisiz Güç Kaynaklarında yüksek frekanslı PWM ile tüm harmonikler özellikle düşük frekanslı bileşenler çok daha küçük yapılarak THD küçültülür.

 

AŞIRI YÜK VE KISA DEVRE KORUMA :

Bütün önlemler alınsa bile UPS uzun ömrü süresince aşırı yüklere ve kısa devrelere maruz kalacaktır. İyi bir Kesintisiz Güç Kaynağı bu tip etkilere maruz kaldığında arıza yapmamalı, sistemi beslemeye devam etmelidir. Bunun için verilebilecek değerler %150 aşırı yükte gerilim regülasyonu sınırları içinde kalarak en az 1 dakika çalışmalıdır.Müşterilerimize sunduğumuz ürün yelpazesi içinde bu süre modele göre değişmekle beraber 1-10dk aralığı içerisindedir. Kısa devre ise çıkışın tamamen korunması ve kısa devre kalktığında dışarıdan müdahale gerekmeksizin çalışmanın devam etmesi, aranan özelliklerdir.

 

YÜKSEK VERİM :

UPS bünyesinde çeşitli alt sistemlerden oluşmaktadır. Her sistemde kayıp söz konusu olduğundan tüm sistemin verimi cihazın iç kayıplarını gösterir. İyi bir UPS’nin verimi yüksek, yani toplam kaybı küçük olmalıdır.  %85 sistem verimi ulaşılabilen iyi bir verim değeri olmakla birlikte  ürünlerimiz %90-95 verim aralığıyla yüksek bir performans sergilemekte ve müşterilerinin enerji kayıplarını en aza indirgeyerek, önemli ölçüde bir elektrik tasarrufu sağlamaktadır.

 

AKÜLER :

Akü teknolojisi son yıllarda büyük ilerleme kaydetmiştir. Birçok yabancı firma amansız bir teknoloji savaşı içindedir. Tam bakımsız, kapalı kurşun asit aküler hemen hemen tüm UPS üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Burada küçük hacmin ve kapalı kutunun getirdiği bir dezavantaj akülerin aşırı deşarja maruz kaldıklarından bozulmalarıdır. Diğer bir özellikte deşarjdan sonra tekrar belirli bir kapasiteye ulaşma süresidir. Bunlar üretici firma tarafından belirtilen büyüklüklerdir. İyi bir seçim aşırı deşarjdan etkilenmeyen ve hatta kısa devre bile edilebilen aynı zamanda deşarj sonrası 2 saat içinde %80 kapasiteye ulaşabilen aküler olmalıdır.

 

 

 

 
 
 
 
 
Powered By Online Merkez

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  SSS  |  İletişim